AstroBilgi Online Yaz Okulu

İKÜ Fizik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Dursun Koçer ve Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Yelkenci'nin üyesi olduğu AstroBilgi girişimi, pandemi sürecinde Astronomi eğitimlerine uzaktan da olsa devam ederek 3 ayda 30’dan fazla Youtube canlı yayınında astronomi meraklıları ile buluştu. Türk Astronomi Derneği Bilim Toplum Komisyonu olarak da çalışan AstroBilgi, 2020 yazında hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik 3 günlük online yaz okulları düzenliyor.

“Dünyanın Dışında Bir Yaşam Mümkün mü?”

Dünya Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) salgınıyla mücadele ederken, bilim insanları uzay hakkında yeni birçok çalışma gerçekleştiriyor. “Karadeliğin incelenmesi ve göktaşlarının yerinin değiştirilmesi dünya için bir tehdit midir?”, “Yapılan çalışmalar ve faaliyetler uzayda dengelerin değişebileceğine işaret ediyor mu?” gibi soruları cevaplamak ve çalışmaları incelemek amacıyla Yıldız Astrofiziği üzerinde araştırmalar yapan Fizik Bölümü akademisyenlerimizden Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Fulya Yelkenci, Gazete Kadıköy’e bir röportaj verdi. 

Teleskopla Gökyüzü Gözlemi ve Astronomi Sohbetleri-II 

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmen Akademileri, İKÜ Fizik Bölümü ve Beşiktaş Belediyesi iş birliği ile 19 Kasım 2019 Salı akşamı engelsiz bir park olan Beşiktaş Prof. Dr. Aykut Barka Deprem Parkı’nda bir gökyüzü şenliği düzenlenecek.

Bilim adamlarıyla seminerlerin yapılacağı, teleskopla gökyüzünün gözleneceği etkinliğe katılım ücretsizdir.

#tatildegokyuzunebak
#7den70eAstronomi#
 

Teleskopla Gökyüzü Gözlemi ve Astronomi Sohbetleri

Kadıköy Belediyesi, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmen Akademileri ve İKÜ Fizik Bölümü iş birliği ile 9 Kasım 2019 Cumartesi günü Kadıköy Fenerbahçe Parkı’nda bir gökyüzü şenliği düzenlenecek.

Bilim adamlarıyla seminerlerin yapılacağı, teleskopla gökyüzünün (özellikle Ay, Saturn ve Jupiter) gözleneceği etkinliğe katılım ücretsizdir.

İKÜ Departmen of Physics SEMINAR

“APPLICATIONS OF RAMAN SPECTROSCOPY IN CULTURAL HERITAGE”

BY
PROFESSOR DR THEODOROS GANETSOS 

(DEPARTMENT OF INDUSTRIAL DESIGN AND PRODUCTION ENGINEERING
FACULTY OF ENGINEERING, UNIVERSITY OF WEST ATTICA)

TARİH: 31 EKİM 2019, 13.30-14.30 
YER: Prof. Dr. Erdal İnönü Seminer Salonu, İKÜ Ataköy yerleşkesi 3. kat

Teleskopla Gökyüzü Gözlemi ve Astronomi Sohbetleri

İstanbul Kültür Üniversitesi ile Beşiktaş Belediyesi iş birliğinde “European Researchers Night” kapsamında 27 Eylül Cuma günü Etiler Sanatçılar Parkı’nda bir gökyüzü şenliği düzenlenecek.

Bilim adamlarıyla seminerlerin yapılacağı, teleskopla gökyüzünün (özellikle Saturn ve Jupiter) gözlemleneceği etkinliğe katılım ücretsizdir. 

“Kütleçekim Dalgaları ve LIGO Deneyi” Semineri

2017 Nobel Fizik Ödülü, Kütle Çekim Dalgalarını ilk defa ispatlayan LIGO deneyine verildi. İlk kez 2015’te iki nötron yıldızının birleşmesinden meydana gelen KÇ dalgalarını saptayan LIGO keşiflerine devam ederek dört tane daha karadeliğin birleşmesini gözledi. Fizik Bölümü Yüksek Lisans öğrencimiz Ahmet Karadağ tarafından verilecek “Kütleçekim Dalgaları ve LIGO Deneyi” başlıklı seminer, 24 Mayıs 2019 Cuma saat 13.00’te 3. kat Erdal İnönü Seminer Salonu’nda gerçekleştirilecek. 

Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü

İstanbul Kültür Üniversitesi ve Kültür Koleji, Birleşmiş Milletler’in “Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü” (International Day of Women and Girls in Science) ile Uluslararası Astronomi Birliği’nin “Astronomi’de Kadınlar ve Kız Çocukları Günü” (IAU Women and Girls in Astronomy Day) olarak kabul ettiği 11 Şubat Pazartesi günü “Derinleri Keşfetmek: E/V Nautilus” başlıklı bir konferans düzenleyecek.